Zbigniew Grochal


Zbigniew Grochal, urodzony 3 czerwca 1944 roku w Czechowicach-Dziedzicach, to postać znana w polskim świecie kultury. Jego talent i wszechstronność ujawniają się w różnych aspektach działalności artystycznej.

W ciągu swojej kariery zyskał uznanie jako aktor, dziennikarz oraz pedagog, co czyni go istotną postacią w polskiej sztuce i mediach. Jego dorobek artystyczny oraz zaangażowanie w edukację młodzieży przyczyniły się do rozwoju kultury w Polsce.

Życiorys

W roku 1966 Zbigniew Grochal zakończył swoją edukację na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Następnie, w 2006 roku, uzyskał tytuł doktora sztuk teatralnych, opierając się na rozprawie pt. „Ignacy – zagłuszanie lęku trwa”, której promotorką była profesor Anna Polony. Tematyka pracy koncentrowała się na jego roli jako Króla Ignacego w sztuce „Iwona, księżniczka Burgunda” autorstwa Witolda Gombrowicza, reżyserowanej przez Tadeusza Bradeckiego w roku 2000.

Debiut aktorski miał miejsce 16 lutego 1964 roku, kiedy to zagrał postać Górala w sztuce „Cud mniemany, czyli Krakowiakach i Góralach” W. Bogusławskiego, reżyserowanej przez Jerzego Golińskiego. Od 1966 do 1977 roku występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a od samego roku 1977 kontynuuje swoją karierę w Teatrze Nowym w Poznaniu. W tym miejscu zrealizował wiele ról w przedstawieniach reżyserowanych przez znane osobistości, takie jak Izabella Cywińska, Janusz Wiśniewski, Janusz Nyczak, Jerzy Satanowski, Eugeniusz Korin, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Babicki, Erwin Axer oraz Piotr Kruszczyński.

W późnych latach 90. XX wieku objął stanowisko ostatniego redaktora naczelnego nieistniejącego już Radia Obywatelskiego Poznań. Pełnił także funkcję wykładowcy w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz w Katedrze Wokalistyki na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie uczył od 1988 do 2014 roku. Dodatkowo, pracował w Katedrze Strategii Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz na Wydziale Artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Obecnie jest emerytowanym profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także profesorem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Wyróżniony został Nagrodą Metropolity Poznańskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, a także Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru w 2002 roku. Otrzymał Złotą Odznakę za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, III Nagrodę Vox Populi w 8. edycji plebiscytu “Mistrz Mowy Polskiej” oraz Medal „Labor Omnia Vincit” od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego za swoją działalność w krzewieniu idei pracy organicznej.

Odznaczenia

Osoba ta została uhonorowana licznymi odznaczeniami, które świadczą o jej znaczącym wkładzie w działalność społeczną i kulturalną.

  • złota odznaka ZNP,
  • odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • statuetki Hipolita Cegielskiego.

Filmografia

Filmografia Zbigniewa Grochala oferuje interesujący przegląd jego kariery aktorskiej, obejmując wiele ról w różnych produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. Jego twórczość datuje się od lat 60. aż do współczesności, co dowodzi jego trwałej obecności w polskim przemyśle filmowym.

  • 1968: Ostatni po Bogu jako marynarz z zalanej grodzi,
  • 1976: Olśnienie,
  • 1981: Limuzyna Daimler-Benz jako mężczyzna w konsulacie,
  • 1981: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy,
  • 1996: Poznań 56,
  • 2004: M jak miłość jako Ryszard Sobieszczański, ojciec Klary.

Każda z wymienionych produkcji przyczyniła się do jego uznania w środowisku artystycznym oraz wśród widzów. Grochal nieprzerwanie poszerza swoje aktorskie horyzonty, co czyni go interesującą postacią w polskim kinie.

Przypisy

  1. Zbigniew Grochal [online], Poznańskie Archiwum Historii Mówionej [dostęp 27.06.2022 r.]
  2. Dr Zbigniew Grochal » Zakład Dziennikarstwa, „Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu”, 21.04.2017 r. [dostęp 31.05.2018 r.]
  3. a b Zbigniew Grochal, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 31.05.2018 r.]
  4. a b Zbigniew Grochal - rozmowa niekontrolowana, „epoznan.pl” [dostęp 31.05.2018 r.]
  5. Ignacy - zagłuszanie lęku trwa w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 31.05.2018 r.]

Oceń: Zbigniew Grochal

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:25