Henryk Feilhauer, znany również jako Fajlhauer, był artystą o wyjątkowym talencie. Urodził się w 1942 roku w Czechowicach-Dziedzicach, małym miasteczku w Polsce, natomiast najważniejsze wydarzenia w jego życiu miały miejsce na przestrzeni lat.
Feilhauer zmarł 1 stycznia 1999 roku w Bad Salzdethfurt w Niemczech, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny. Był uznawany za wybitnego malarza oraz rytownika, co potwierdza jego znaczący wkład w polską sztukę.
Życiorys
Początki Henryka Feilhauera w zakresie sztuki sięgają czasów szkolnych, kiedy to brał swoje pierwsze lekcje rysunku u nauczyciela rysunku, Jana Glińskiego. Następnie, rozpoczął swoją edukację na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a po pewnym czasie przeniósł się na Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie studiów miał szczęście trafić do pracowni Jerzego Hoppena, który dostrzegł jego niezwykły talent w zakresie tworzenia miedziorytów.
Podczas swojego kształcenia Henryk nawiązał znajomość z Wojciechem Jakubowskim, który otworzył przed nim drzwi do sztuki ekslibrisu. W 1965 roku Henryk Feilhauer z sukcesem ukończył studia, a w niedługim czasie, w 1971 roku, zdobył posadę plastyka w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej, po wcześniejszym wygraniu konkursu na to stanowisko.
Pracując w Gdyni, artysta skupił się na medalierstwie oraz grafice użytkowej, a także projektowaniu wnętrz i mebli. Z biegiem czasu, jego twórczość powróciła do malarstwa oraz warsztatowej grafiki. Wśród jego znaczących osiągnięć znajduje się projekt pomnika „Ofiar grudnia 1970” oraz krata do Kaplicy Ludzi Morza w kościele Serca Pana Jezusa.
Od 1982 roku Henryk całkowicie poświęcił się sztuce, co przyniosło mu uznanie wśród bibliofilów oraz kolekcjonerów. W 1988 roku dokonano jego przeprowadzki do Bad Salzdethfurt, ulokowanego w malowniczych górach Harzu, gdzie kontynuował tworzenie miedziorytów oraz ekslibrisów. Przez cały czas swojego artystycznego rozwoju, Feilhauer pozostawał związany z Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego, zarówno jako uczestnik, laureat oraz juror. Na XVIII Biennale pełnił funkcję przewodniczącego Jury.
W 2002 roku, dzięki staraniom Haliny i Romana Micińskich, którzy zostali sponsorami wydarzenia, w ramach kolejnych edycji Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku, ustanowiono Nagrodę Złotego Rylca im. Henryka Feilhauera dla Młodego Talentu w Sztuce Miedziorytu, co stanowi dodatkowe świadectwo jego wpływu na współczesną sztukę graficzną.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam Hutyra | Tomasz Tomaszewski (muzyk) | Witold Szalonek | Wojciech Myrczek | Jan Tesarz | Stanisław Janicki (filmowiec) | Stachursky | Zbigniew Grochal | Renata Danel | Piotr Beczała | Dariusz ZalegaOceń: Henryk Feilhauer