Józef Misiek, który przyszedł na świat 12 stycznia 1941 roku w Czechowicach, to postać, która wywarła znaczący wpływ na życie publiczne i naukowe w Polsce, szczególnie w czasach PRL.
Był nie tylko działaczem opozycyjnym, ale również uznawanym fizykiem oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pełnił funkcję docenta doktora habilitowanego.
Józef Misiek zmarł 13 listopada 2018 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej nauki i walki o wolność.
Życiorys
Józef Misiek, postać o niezwykłym dorobku akademickim, ukończył studia w obszarze fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1963 roku. Jego kariera naukowa rozwijała się dynamicznie, co zaowocowało uzyskaniem doktoratu w 1970 oraz habilitacji w 1980 roku.
W czasach stanu wojennego, Misiek zaangażował się w działalność w Zakładowej Tajnej Komisji w Solidarności, co ukazuje jego silne przekonania oraz chęć walki o wolność i prawdę. Jako docent w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii na Wydziale Humanistycznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przyczynił się do kształcenia wielu pokoleń studentów.
Przypisy
- a b Dr hab. Józef Misiek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.11.2018 r.]
- a b Zmarł Józef Misiek. Solidarność Małopolska. [dostęp 15.11.2018 r.]
- a b c d e f Józef Misiek. Solidarność. [dostęp 15.11.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Józef Świder | Szymon Plewik | Bronisław Kłaptocz | Ryszard Pisarski (zootechnik) | Szymon Wąsowicz | Jarosław SzarekOceń: Józef Misiek