Bronisław Tadeusz Kłaptocz to postać o niezwykłej karierze w dziedzinie medycyny. Urodził się 18 lutego 1926 roku w Czechowicach-Dziedzicach, a swoje życie zakończył 8 lipca 2020 roku. Był wybitnym stomatologiem, który zdobył tytuł profesora z habilitacją.
W ciągu swojej kariery Kłaptocz znacząco przyczynił się do rozwoju stomatologii w Polsce, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego praca miała wpływ na wielu młodych lekarzy, a także na rozwój nowoczesnych metod leczenia.
Życiorys
Bronisław Kłaptocz był osobą o bogatej historii, urodzoną w rodzinie Józefa i Zuzanny Kłaptocz. W 1939 roku zakończył naukę w szkole powszechnej w swoim rodzinnym mieście. W wyniku tragicznych wydarzeń II wojny światowej, w roku 1940, został przymusowo wywieziony do Niemiec, gdzie w 1941 roku rozpoczął pracę jako robotnik w zakładzie elektromonterskim Johanna Fuchsa w Kamienicy.
Pojawili się nowe możliwości edukacyjne w 1948 roku, kiedy to ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum w Bielsku. Po ukończeniu szkoły, stał się studentem pierwszego rocznika Akademii Medycznej w Bytomiu, gdzie rozpoczął studia w 1948 roku. Już w 1950 roku związał swoją karierę z rodzinną uczelnią, którą zaczął wspierać jako pracownik.
W 1953 roku z powodzeniem ukończył studia na Wydziale Stomatologicznym. Równocześnie, w 1962 roku, obronił pracę doktorską poświęconą zagadnieniu niewydolności przyzębia, opracowaną pod kierunkiem Ryszarda Cichowskiego. Dwa lata później, w 1964 roku, z sukcesem zakończył również studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. Jego rozwój naukowy przebiegał pomyślnie, a w 1968 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie swojej pracy poświęconej biostatyce protez skrzydłowych w żuchwie. W 1969 roku zdobył II stopień specjalizacji z protetyki stomatologicznej.
Jego wkład w rozwój nauki i edukacji został doceniony, kiedy w 1974 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego w dziedzinie nauk medycznych, a w 1983 roku tytuł profesora zwyczajnego. Kłaptocz był związany z Katedrą i Zakładem Protetyki Stomatologicznej na Wydziale Lekarskim w Katowicach, gdzie pełnił funkcję kierownika od 1967 roku aż do przejścia na emeryturę w 1996 roku. W przeszłości był również p.o. kierownika tej jednostki w latach 1964–1966.
W swojej karierze akademickiej, Kłaptocz zajmował także stanowiska administracyjne, takie jak prodziekan (1972–1974), dziekan Wydziału Lekarskiego w Zabrzu (1975–1981) oraz prorektor Śląskiej Akademii Medycznej (1982–1984). Dodatkowo, był rektorem Wyższej Szkoły Inżynierii Dentystycznej im. prof. Meissnera w Ustroniu oraz kierownikiem Katedry Techniki Dentystycznej na Wydziale Inżynierii Dentystycznej tej uczelni.
Warto także podkreślić, że Kłaptocz był członkiem PZPR, co odzwierciedla nie tylko jego życie osobiste, ale i zawodowe. Jego życie zakończyło się w lipcu 2020 roku, a pozostawione osiągnięcia doczekały się uznania, zostając upamiętnione na cmentarzu w Czechowicach-Dziedzicach.
Odznaczenia i wyróżnienia
Bronisław Kłaptocz, wybitny działacz w dziedzinie zdrowia, otrzymał szereg zaszczytnych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w rozwój medycyny oraz stomatologii w Polsce. Wśród wyróżnień, jakie przyznano mu na przestrzeni lat, można wymienić:
- nagrody ministra zdrowia,
- złotą odznakę honorową Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany w okresie PRL),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Laur 50-lecia Śląskiej Akademii Medycznej,
- wawrzyn lekarski Śląskiej Izby Lekarskiej.
Przypisy
- a b c d e Prof. zw. dr hab. Bronisław Kłaptocz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.07.2020 r.] .
- a b c d Zmarł prof. Bronisław Kłaptocz. dentonet.pl. [dostęp 26.07.2020 r.] (pol.).
- Bronisław Kłaptocz. Cmentarz Komunalny w Czechowicach – Dziedzicach.
- a b c d e Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom II. H-Ł, wyd. Ośrodek Przetwarzania Informacji, Warszawa 1999, s. 349.
- a b c d e f g h i Kto jest kim w polskiej medycynie. Informator biograficzny, wyd. Interpress, Warszawa 1987, s. 301.
- a b c d e f g h i Biogram w bazie Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska autorstwa Barbary Gruszki.
- Prof. Bronisław Kłaptocz z „Wawrzynem Lekarskim”.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Pisarski (zootechnik) | Szymon Wąsowicz | Jarosław Szarek | Józef Misiek | Józef Świder | Szymon PlewikOceń: Bronisław Kłaptocz