Jan Emil Wilczek, urodzony 4 sierpnia 1938 roku wCzechowicach, był niezwykle istotną postacią w polskiej polityce. Jego działalność w parlamencie obejmowała czasy PRL, gdzie pełnił funkcję posła w VIII i IX kadencji Sejmu. Wilczek zmarł w 2020 roku, pozostawiając po sobie ślad w historii politycznej kraju.
Życiorys
Jan Emil Wilczek, po zakończeniu nauki, ukończył technikum hutnicze w Czechowicach w 1956 roku. Przez pewien czas był zatrudniony w Odlewni Metali „Dziedzice”, gdzie zdobywał doświadczenie w branży przemysłowej.
W swojej karierze politycznej pełnił różne funkcje. Był sekretarzem Organizacji Obywatelskiej Pracowników (OOP) oraz członkiem egzekutywy Komitetu Zakładowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dodatkowo, przewodniczył Oddziałowej Radzie Związkowej.
W 1981 roku, zdobył mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Tychy, reprezentując PZPR. W ramach swoich obowiązków, uczestniczył w pracach Komisji Do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw, Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa, a także Komisji Przemysłu.
W wyniku swojej działalności, w 1985 roku uzyskał reelekcję z tego samego okręgu. Podczas IX kadencji Sejmu, jego zaangażowanie w politykę kontynuowane było w Komisji Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości oraz Komisji Przemysłu.
Odznaczenia
Jan Emil Wilczek to postać, która odznaczyła się licznymi wyróżnieniami i nagrodami, potwierdzającymi jego zasługi dla kraju. Jego osiągnięcia doceniane były zarówno przez instytucje państwowe, jak i społeczność lokalną.
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- srebrny krzyż zasługi,
- medal 30-lecia Polski Ludowej,
- medal 40-lecia Polski Ludowej.
Przypisy
- https://www.myheritage.pl/names/jan_wilczek#
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Edward Łukosz | Agnieszka Gorgoń-Komor | Zbigniew Gazda | Jan Berger (burmistrz) | Alojzy Machalica | Bronisława SokołowskaOceń: Jan Emil Wilczek