Alojzy Machalica to postać o bogatym dorobku, która zyskała uznanie w polskim społeczeństwie. Urodził się 19 kwietnia 1884 roku w Dziedzicach, a swoją działalność zakończył tragicznie 20 grudnia 1950 roku w Międzyświeciu.
Był nie tylko utalentowanym nauczycielem, ale również zaangażowanym politykiem oraz działaczem społecznym. W latach 1938–1939 pełnił funkcję posła na Sejm, gdzie jego praca miała znaczący wpływ na ówczesne zmiany społeczne.
Machalica był także aktywnym działaczem samorządowym, co przyniosło mu szacunek w lokalnej społeczności. Jego życie i działalność pozostają ważnym elementem historii regionu oraz całego kraju.
Życiorys
Alojzy Machalica, absolwent Akademii Rolniczej w Dublanach, ukończył studia w 1907 roku jako inżynier rolnik. W trakcie studiów, był aktywnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jego zaangażowanie dziennikarskie przejawiało się w roli redaktora gazety „Robotnik Śląski”. Już w 1909 roku objął stanowisko sekretarza Towarzystwa Rolniczego w Cieszynie, a od 1913 roku sprawował funkcję kierownika Męskiej Zimowej Szkoły Rolniczej w tej samej miejscowości.
W okresie I wojny światowej, Machalica służył w armii austriackiej jako porucznik. Jednocześnie prowadził kółko rolnicze na terenie Końskiej, gdzie mieściła się tymczasowa szkoła rolnicza. W 1921 roku, na łamach czasopisma „Rolnik Śląski”, wystosował apel o utworzenie średniej szkoły rolniczej z rozszerzonym programem nauczania oraz z pokazowym gospodarstwem rolnym.
W kolejnych latach Alojzy Machalica z powodzeniem ubiegał się o przydział terenu folwarku w Międzyświeciu, co zaowocowało decyzją Tymczasowej Rady Województwa Śląskiego z dnia 22 maja 1922 roku o przeniesieniu tam szkoły rolniczej. Został jej pierwszym dyrektorem i nauczycielem przedmiotów rolniczych, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnego szkolnictwa rolniczego.
W okresie międzywojennym pełnił także funkcję wiceprezesa Towarzystwa Rolniczego, a jego działalność obejmowała także członkostwo w dyrekcji Związku Spółek Rolniczych oraz Wydziale Dróg Powiatowych w Cieszynie.
W 1938 roku, Alojzy Machalica zdobył mandat poselski, startując w wyborach parlamentarnych w okręgu nr 92, obejmującym Bielsko Śląskie. Niestety, po wybuchu II wojny światowej został uwięziony w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym, co zakończyło jego działalność polityczną i społeczną.
Przypisy
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 354 „za zasługi na polu podniesienia drobnego rolnictwa i pracy społecznej”.
- Robotnik śląski. Czasopismo poświęcone interesom rolnictwa. [dostęp 25.12.2011 r.]
- a b Historia Szkoły w Międzyświeciu. [dostęp 25.12.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Bronisława Sokołowska | Jan Emil Wilczek | Edward Łukosz | Agnieszka Gorgoń-Komor | Zbigniew Gazda | Jan Berger (burmistrz)Oceń: Alojzy Machalica