Kościół Zielonoświątkowy „Nowe Życie” w Czechowicach-Dziedzicach to dynamiczny zbór ewangeliczny, którego głównym założeniem jest propagowanie nauk zielonoświątkowych. Mieści się on w Czechowicach-Dziedzicach, przy ulicy Hutniczej 5.
Ten zbór jest częścią szerszej organizacji, jaką jest Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej, co podkreśla jego przynależność do wspólnoty wyznaniowej, która kładzie duży nacisk na osobistą relację z Bogiem oraz dynamikę duchową.
Historia
Historia Kościoła Zielonoświątkowego „Nowe Życie” w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy to w tym mieście osiedliła się nawrócona rodzina z Australii. Ich obecność przyciągnęła kolejne osoby, co doprowadziło do nieformalnych spotkań wierzących przy ul. Traugutta. Regularne zebrania zainaugurowano we wrześniu 1991 roku, odbywając się w piątki przy ul. Jasnej, a liderem tej lokalnej grupy został Zbigniew Oświeciński. Na początku w zgromadzeniach uczestniczyło tylko osiem dorosłych osób, a ich liczba szybko zaczęła rastać.
W roku 1992 do grupy dołączyło czterech wiernych z Karniowa oraz kolejni mieszkańcy Czechowic, a wkrótce siedmiu członków podjęło decyzję o chrzcie. Z biegiem lat liczba osób zaangażowanych w wspólnotę rosła, co świadczyło o sukcesie duchowym tej inicjatywy.
W latach 1995–1997 grupą opiekował się brat Paweł Kościukiewicz, a w kolejnych latach posługiwali również bracia: Grzegorz Ilczuk, Bogusław Helbin, Edward Lorek, Przemysław Kuriata oraz Jacek Janicki. Pod koniec lat 90. XX wieku przywództwo nad grupą przejęli Marcin Grzywacz i Jan Staszek.
W roku 2000 spotkania przekształcone zostały w grupę biblijną, której liderem w styczniu 2001 został Marcin Grzywacz. W tym czasie formalizowały się różne służby w ramach grupy, takie jak Służba Modlitwy, Służba Uwielbienia, Służba Kaznodziejska, Służba Katechetyczna oraz rola skarbnika. Wprowadzono także działalność biblioteczną oraz kącik prasowy, co pozytywnie wpływało na integrację wspólnoty.
Wraz ze wzrostem liczby członków, od września 2002 roku spotkania przeniesiono do budynku Domu Kultury „Kolejarz”, usytuowanego przy ul. Marii Konopnickiej 10. W maju 2003 roku grupa stała się punktem misyjnym Zboru Kościoła Zielonoświątkowego „Filadelfia” w Bielsku-Białej, prowadząc spotkania co tydzień w piątki oraz dodatkowe modlitewne spotkania we wtorki w prywatnym mieszkaniu lidera.
Począwszy od października 2003 roku, rozpoczęto organizowanie nabożeństw niedzielnych, które odbywały się raz w miesiącu, a od grudnia 2004 roku miejscem spotkań wiernych stała się świetlica kopalni przy ul. Nad Białką 2A.
Od czerwca 2006 roku w nabożeństwach uczestniczył prezbiter Andrzej Luber, który zarazem prowadził punkt misyjny w Pszczynie, odbywający się w jego domu. W październiku 2006 roku zainaugurowano ewangelizacje, które miały miejsce raz w miesiącu zarówno w Czechowicach, jak i w Pszczynie.
W grudniu 2006 roku, czechowiccy wierni stworzyli samodzielny zbór, oparty na 19 członkach zboru w Bielsku-Białej oraz 7 osobach wcześniej związanych z zborami „Elim” w Żorach. Pastorem tej nowej wspólnoty został Andrzej Luber, na mocy decyzji członków z 17 grudnia 2006. Regularne nabożeństwa w Czechowicach zaczęto prowadzić od stycznia 2007 roku, a zbór ten przejął także administrację nad grupą misyjną w Pszczynie, która spotykała się co dwa tygodnie.
7 stycznia 2007 roku, z inicjatywy członków, zbór przyjął nazwę „Nowe Życie”.
Przypisy
- a b c d e f g h Historia [online], czechowice.kz.pl [dostęp 19.10.2022 r.]
- Znajdź Kościół [online], kz.pl [dostęp 19.10.2022 r.]
- a b Kontakt [online], czechowice.kz.pl [dostęp 19.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Czechowicach-Dziedzicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Czechowicach-Dziedzicach | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Czechowicach-Dziedzicach | Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-DziedzicachOceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Nowe Życie” w Czechowicach-Dziedzicach