Pałac Kotulińskich to **imponująca rezydencja**, która znajduje się w Czechowicach-Dziedzicach, niedaleko znanej ulicy Zamkowej.
Jest to miejsce, które tętni historią i architekturą, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów swoją niepowtarzalną atmosferą.
Historia
Czechowice w nieodległym 1675 roku przeszły w ręce Fryderyka Aleksandra barona Kotulińskiego z Kotulina. To właśnie on utworzył fundamenty dla późniejszej świetności regionu. Jego syn, Franciszek Karol Kotuliński, pełnił zaszczytną funkcję nadkanclerza Dolnego i Górnego Śląska oraz starosty Księstwa Głogowskiego. Około roku 1730 postanowił wznieść rezydencję, która odzwierciedlałaby jego wysoką pozycję społeczną.
W 1765 roku, Czechowice oraz pałac zyskały nowego właściciela, hrabiego Andrzeja Renarda, który nabył te ziemie za pokaźną sumę 62 tysięcy guldenów reńskich. Rodzina Renardów przez następne dekady dbała o rozwój i upiększenie pałacu, co objawiało się nie tylko w jego architekturze, ale także w zakładaniu rozległego ogrodu kwiatowego oraz sadu owocowego. Dodano także domek ogrodnika. W tym czasie na trójkątnym tympanonie, zdobiącym ryzalit, umieszczono herb Renardów, który był podtrzymywany przez dwa majestatyczne lwy.
Po odejściu rodziny Renardów, pałac przeszedł w ręce takich właścicieli jak baron Bernhard Heldreich oraz Joseph Heiser. Ostatni z wymienionych przekazał pałac w posagu córce Paulinie, która stała się żoną barona Edwarda Raabena. Następnie, obiekt znalazł się w rękach Ödenburger Allgemeine Bank z Sopronu na Węgrzech oraz rodziny Zipserów, którzy byli znanymi fabrykantami z pobliskiego Bielska.
Na początku XX wieku do tylniej części pałacu dobudowano trójboczną oszkloną werandę, stanowiącą ogród zimowy. Po II wojnie światowej w 1945 roku pałac został znacjonalizowany i przekształcony w szkołę rolniczą. Został również wpisany do rejestru zabytków 24 lutego 1960 roku. Na początku lat 90. XX wieku, obiekt został przekazany miastu Czechowice-Dziedzice i służył jako ośrodek doskonalenia zawodowego.
W 2001 roku nowym właścicielem pałacu została firma Pascal Polska, która miała ambitne plany utworzenia luksusowego hotelu. Niestety, z powodu problemy finansowych, projekt ten nie doszedł do skutku. W październiku 2006 roku obiekt trafił w ręce firmy Polplast, która podjęła działania na rzecz ochrony i zabezpieczenia pałacu przed jego dalszą degradacją.
Dzięki staraniom Polplast, rokokowy pałac przeszedł gruntowną restaurację, a jego wnętrza oraz otaczający je park odzyskały swoją dawną świetność. W rezultacie, obiekt zmienił się w czterogwiazdkowy hotel, przy niewielkiej pomocy finansowej ze strony Wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.
Jednakże, 4 września 2017 roku Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość firmy Polplast, co doprowadziło do wystawienia pałacu na sprzedaż. Pomimo prób, pierwsza aukcja, z ceną wywoławczą wynoszącą 5,2 mln złotych, nie spotkała się z zainteresowaniem. W trakcie drugiej tury sprzedaży, z oferty wykluczono cenne, zabytkowe wyposażenie. Ostatecznie, Pałac Kotulińskich został nabyty przez prywatnego przedsiębiorcę.
Przypisy
- a b Dom - zabytkowa architektura mieszkalna, Wiadomości konserwatorskie Województwa Śla̜skiego, Katowice: Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 2014 r., s. 20-21, ISBN 978-83-939745-0-4 [dostęp 30.09.2023 r.]
- Czechowice-Dziedzice: Pałac Kotulińskich zmienia właściciela. dziennikzachodni.pl, 25.06.2018 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
- Pałac Kotulińskich na sprzedaż! Aukcja odbędzie się w kwietniu!. czecho.pl, 08.03.2018 r. [dostęp 11.03.2018 r.]
- Sygnatura akt / sprawy: VI GU 82/17. Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy. [dostęp 11.03.2018 r.]
- Piękny pałac Kotulińskich czeka na gości. bielskobiala.gazeta.pl, 08.08.2011 r. [dostęp 06.10.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 02.04.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach | Kaplica ewangelicka w Czechowicach-Dziedzicach | MRKS Czechowice-Dziedzice | Lądowisko CzechowiceOceń: Pałac Kotulińskich