UWAGA! Dołącz do nowej grupy Czechowice-Dziedzice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

55. rocznica tragedii w czechowickiej rafinerii


W dniu 26 czerwca mieszkańcy Czechowic-Dziedzic upamiętnią 55. rocznicę tragicznego wydarzenia, które miało miejsce w rafinerii w 1971 roku. W wyniku pożaru zginęło 37 strażaków i ratowników, podczas gdy ponad 100 osób odniosło rany. Do tego tragicznego incydentu doszło po burzy, gdy piorun uderzył w zbiornik gazu, co spowodowało wielką katastrofę. Aby uczcić pamięć ofiar, zaplanowano szereg uroczystości.

W sobotę, 26 czerwca 1971 roku, nad Podbeskidziem przeszła burza, a jej skutkiem było uderzenie pioruna w zawór oddechowy czechowickiej rafinerii. W wyniku tego zdarzenia doszło do zapalenia zbiornika, co skutkowało nie tylko zapadnięciem dachu, ale także rozerwaniem jego płaszcza. W momencie katastrofy w zbiornikach magazynowych znajdowało się 31 080 ton ropy naftowej. Ogień, który wybuchł w uszkodzonym zbiorniku, wymagał wielodniowej walki ze żywiołem, w której zginęli między innymi strażacy i ratownicy.

Aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w tragicznym pożarze, na skwerze pomiędzy ulicami Barabasza i Niepodległości znajduje się Pomnik pamięci ofiar. Obok pomnika umieszczono granitową tablicę, a kilka lat temu dodano również inną z fotografiami ofiar oraz cytatem ks. Wita Pasierbka, który przypomina, że „pamięć o Zmarłych pozostaje w pamięci nas – żywych”. Uroczystości upamiętniające rocznicę odbędą się także w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, w kościele pw. NMP Królowej Polski, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji ofiar pożaru, a po niej pod pomnikiem odbędzie się składanie wiązanek kwiatów przez delegacje.

Źródło: Urząd Miasta Czechowice-Dziedzice


Oceń: 55. rocznica tragedii w czechowickiej rafinerii

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:18


Zobacz Także