Kontakt-Simon


Kontakt-Simon SA to przedsiębiorstwo zajmujące się osprzętem elektroinstalacyjnym, które ma swoją siedzibę w Czechowicach-Dziedzicach. Firma ta odegrała istotną rolę w branży, będąc jednym z założycieli Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki.

Co więcej, Kontakt-Simon SA jest również aktywnym członkiem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój sektora elektrycznego oraz telekomunikacyjnego w Polsce.

Historia

Historia tego przedsiębiorstwa sięga 12 lipca 1921 roku, kiedy to zostało założone z inicjatywy działaczy polskiego przemysłu, wspieranych przez Bank Przemysłowy oraz Śląski Bank Przemysłowy. Początkowo nosiło nazwę Spółka Akcyjna Przemysłu Elektrycznego w Czechowicach, koncentrując się na produkcji komponentów takich jak oporniki i regulatory, a także sprzętu instalacyjnego, oświetleniowego oraz sygnalizacyjnego, a także mierników elektrycznych. W krótkim czasie asortyment wzbogacił się o oprawki izolacyjne, gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki pokrętne, a także popularne w owym czasie gniazda wtyczkowe wykonane z porcelany.

W 1933 roku w Czechowicach powstało jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce, które uzyskało uprawnienia do legalizacji i przeprowadzania prób. Dwa lata później, przed wybuchem II Wojny Światowej, firma zainaugurowała produkcję liczników mocy. W 1935 roku zadebiutował pierwszy katalog, zawierający pełną gamę produktów, w tym ilustracje oraz opisy dostępnych kolorów.

Po wojnie, 1 stycznia 1951 roku, na bazie przedwojennej działalności, ministerstwo utworzyło państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Czechowickie Zakłady Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego, którego siedziba mieściła się w Czechowicach, blisko Bielska. W 1952 roku fabryka wprowadziła na rynek pierwsze złącza wielostykowe i nowoczesne typy przełączników oraz łączników hermetycznych, a trzy lata później oferowała już ponad 400 pozycji w swoim asortymencie.

Firmę cechował nieustanny rozwój, a w 1974 roku rozpoczęto produkcję bezpiecznika wkrętkowego. W 1978 roku wprowadzenie wyłącznika światła na podczerwień pozwoliło przedsiębiorstwu stać się prekursorem wprowadzania elektroniki w branży elektroinstalacyjnej. W 1988 roku zaczęto produkcję przedłużaczy i przyłączy, które zyskiwały dużą popularność w sprzedaży eksportowej.

W latach 80., zakład słynął z charakterystycznych opraw oświetleniowych, a także ściemniaczy, wykonanych z mosiądzu, drewna i szkła, które stały się ikonicznym symbolem firmy. Lata 90. przyniosły ze sobą wielkie zmiany restrukturyzacyjne oraz produkcyjne. W dniu 1 lipca 1994 roku, przedsiębiorstwo przekształciło się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, przyjmując nazwę Fabryka Sprzętu Elektrotechnicznego „KONTAKT SA”. Wkrótce po tym akcje spółki zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, a NFI Magna Polonia w 2003 roku zbyła swoje udziały włoskiej firmie Urmet Domus International SA.

Dziś, zarówno Urmet, jak i hiszpańska grupa Simon Holding S.L., są równoprawnymi udziałowcami, posiadającymi po 50% akcji spółki. Od 2005 roku firma operuje pod nazwą KONTAKT-SIMON SA, wzmacniając swoją pozycję na rynku i kontynuując tradycje z ponad 100-letnią historią.

Kalendarium

Historia przedsiębiorstwa jest bogata i pełna ważnych wydarzeń, które miały wpływ na jego rozwój. Oto kluczowe daty, które kształtowały jego oblicze:

  • 1921 – powstanie przedsiębiorstwa,
  • 1933 – powstanie laboratorium zakładowego,
  • 1934 – rozpoczęcie produkcji liczników mocy,
  • 1935 – druk pierwszego katalogu z produktami,
  • 1951 – powołanie przedsiębiorstwa państwowego,
  • Lata 50. – zwiększenie asortymentu do ponad 400 pozycji,
  • 1974 – początek produkcji bezpiecznika wkrętkowego,
  • 1978 – początek produkcji wyłącznika na podczerwień,
  • Lata 80. – eksportowa produkcja przedłużaczy i przyłączy,
  • 1994 – przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
  • 2003 – pierwszy udziałowiec zagraniczny,
  • 2005 – zmiana nazwy na Kontakt-Simon SA.

Przypisy

  1. DominikaD. Malik DominikaD., FSE Kontakt zwoła NWZA na 2 listopada [online], Puls Biznesu, 23.10.2001 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
  2. DominikaD. Malik DominikaD., FSE Kontakt liczy na inwestora [online], Puls Biznesu, 09.03.2001 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
  3. JerzyJ. Bujko JerzyJ., Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia S.A. - przeniesienie własności akcji FSE Kontakt S.A., Bankier.pl, Warszawa, 15.07.2004 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
  4. Małgorzata Kozińska, Wojciech Steinert: Zamiast ciężkiej pracy wolę skuteczną pracę. rynekelektryczny.pl. [dostęp 05.11.2018 r.]

Oceń: Kontakt-Simon

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:22