Bogusław Steczek


Bogusław Steczek to znacząca postać w polskim Kościele katolickim. Urodził się 5 czerwca 1945 roku w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie rozpoczęła się jego podróż duchowa i intelektualna.

Jako polski jezuita, zdobył stopień doktora teologii, co podkreśla jego głęboką wiedzę i zaangażowanie w studia kościelne.

W latach 1984–1990 pełnił funkcję prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, gdzie był odpowiedzialny za koordynację działań i rozwój zakonu w tym regionie kraju.

Po zakończeniu kadencji wrócił do Rzymu, gdzie przez wiele lat pracował w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego, wspierając misję i działalność jezuitów na całym świecie.

Życiorys

W 1963 roku Bogusław Steczek rozpoczął swoją drogę w zakonie jezuitów, decydując się na wstąpienie do tej wielkiej wspólnoty religijnej. W trakcie nowicjatu, który miał miejsce w Starej Wsi, odbył również służbę wojskową w Morągu oraz Opolu. Od lat 1966 do 1969 studiował na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego, który z siedzibą w Krakowie. Następnie podjął dalsze studia teologiczne w warszawskim Bobolanum oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Paula Marcinkusa w Rzymie.

W 1978 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu teologii duchowości, także w Rzymie. Po powrocie do Polski, prowadził działalność jako rekolekcjonista oraz pełnił rolę rektora domu zakonnego w Czechowicach. Był także konsultorem prowincji, w której uczestniczył w XXXIV Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego. W okresie od 1 stycznia 1984 do 22 kwietnia 1990 roku sprawował urząd prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.

Od 1990 roku Steczek rozpoczął współpracę w kurii rzymskiej Jezuitów, pełniąc liczne funkcje, w tym asystenta ds. Europy Wschodniej, radnego generalnego, oraz superiora Kurii Generalnej. Jego bliska współpraca z ks. Stanisławem Dziwiszem sprawiła, że w 2011 roku wymieniano go, obok Grzegorza Rysia, jako potencjalnego kandydata na biskupa pomocniczego diecezji krakowskiej. Mimo nominacji, nie objął on tego urzędu. W 2014 roku ujawniono, że w czasie PRL był rejestrowany jako tajny współpracownik SB, jednak brak jest jednoznacznych dowodów na fakt, że do takiej współpracy doszło.

W okresie od listopada 2016 roku pełnił funkcję prowincjała Niezależnego Regionu Rosyjskiego, jednak musiał opuścić Rosję w 2022 roku. Bogusław Steczek jest autorem wielu artykułów dotyczących duchowości teologicznej oraz działalności jezuitów, szczególnie w kontekście Europy Wschodniej. Ponadto, dokonał tłumaczenia na język polski licznych prac dotyczących duchowości ignacjańskiej oraz Ćwiczeń duchownych.

Przypisy

  1. Jezuici na Syberii świętowali swoje jubileusze
  2. Bogusław Steczek SJ prowincjałem Niezależnego Regionu Rosyjskiego
  3. Marek Bartosik, Piotr Rąpalski: Kraków: brat posła PO nowym biskupem?. Gazeta Krakowska, 07.04.2011 r. [dostęp 07.12.2012 r.]
  4. a b Piotr Jerzy Badura SJ: Historia Kongregacji Generalnych Towarzystwa Jezusowego. Jezuici.pl. [dostęp 06.12.2012 r.]
  5. a b Ludwik Grzebień (red.): Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564–1995. Kraków: Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, 1996.
  6. Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995. Opracował Ludwik Grzebień SJ przy współpracy zespołu jezuitów. Kraków 1996.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Włodzimierz Zatorski | Sławomir Szkredka | Marek Londzin

Oceń: Bogusław Steczek

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23